Головна
Реєстрація
Вхід
Понеділок
15.08.2022
22:43
Вітаю Вас Гість | RSS
Ніжинський міськрайонний відділ ДУ "Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України"

Меню сайту

Категорії розділу
Санітарно-освітня робота [221]

 Каталог статей 
Головна » Статті » Санітарно-освітня робота » Санітарно-освітня робота

Нітрати у питній воді смертельно небезпечні.
Нітрати у питній воді смертельно небезпечні.

Життя та здоров’я людини тісно пов’язане з навколишнім середовищем, де одним з найважливішим компонентів є вода.
Чиста вода – це запорука нашого здоров’я і здоров’я наших дітей.
Проте, значна кількість джерел водопостачання, а це, в більшості, колодязі, забруднені шкідливими сполуками, і серед них – нітрати.
Це сталося в результаті ненормованого використання в колективних та приватних господарствах мінеральних та органічних добрив, попадання інфільтратів із стічних та компостних ям, дворових вбиралень, що розміщені з порушенням відстаней та без врахування рельєфу відносно колодязів.
Вживання води з понаднормативним вмістом нітратів небезпечне для здоров’я людини. Найчастіше страждають діти до 3-х років, яких вигодовують сумішами приготовленими на воді з колодязів та люди похилого віку. З цим безпосередньо пов’язане захворювання – водно-нітратна метгемоглобінемія у дітей віком до 3-х років, смертельні випадки від якої реєструються все частіше. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо перших трьох років життя, пов'язаний, насамперед, із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому.
Метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю. Симптомами можуть бути головний біль, запаморочення, задишка, нудота, погана координація м'язів та шкіра синього кольору (у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах). Ускладнення можуть включати судоми та аритмії серця. При перших симптомах потрібно негайно звертатися за кваліфікаційною медичною допомогою.

Ніжинським міськрайонним відділом ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» за зверненнями громадян проводиться дослідження на вміст нітратів води питної з джерел децентралізованого водопостачання (шахтні та трубчасті колодязі).
Так, за період 2021-2022рр. було досліджено:
- по Ніжинському району – 195 проб води, дослідження проводились по 62 населених пунктах району, з них у 20,5% досліджених проб (40 проб) встановлено перевищення допустимих рівнів. Перевищення нормативних значень в понад 5 разів зареєстровано по населеним пунктам:
с. Талалаївка, с. Курилівка, с. Ніжинське, с. Переходівка, с. В.Дівиця,
с. В.Дорога, с. Почечино, с. Кунашівка. Найвищий показник за вмістом нітратів був зареєстрований у воді з шахтного колодязя по с. Дмитрівка і складав 718 мг/дм3 при нормі до 50 мг/дм3.
- по м. Ніжин – 12 проб води, з них встановлено перевищення у 25% досліджених проб (3проби) – перевищення нормативних значень в понад 5 разів зареєстровано по вулицям Овдіївська та Євлашівська. Найвищий показник за вмістом нітратів по вул. Євлашівській складав 243,2 мг/дм3 при нормі до 50 мг/дм3.

Оскільки практично не існує ефективних методів видалення нітратів з колодязної води для запобігання виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей рекомендуємо:

- не вживати питну воду невідомої якості з колодязів і свердловин, а також воду в якій вміст нітратів перевищує нормативні показники, категорично заборонено використовувати таку воду для приготування сумішей в дитячому харчуванні та вагітним;
- для приготування їжі та для питних потреб дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду, а саме: перевірену на вміст нітратів з джерел питного водозабезпечення або фасовану/бутильовану воду промислового виробництва;
- при використанні води з джерел децентралізованого водопостачання (шахтні та трубчасті колодязі) для господарсько-питних потреб та приготування дитячого харчування рекомендовано проведення лабораторних досліджень води на вміст нітратів не рідше 1 разу на місяць;
- дотримуватись гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів(герметизація стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження та облаштування колодязя навісом, кришкою, загальним відром тощо);
- з обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні чи органічні добрива.

Для дослідження води питної з джерел децентралізованого водопостачання (шахтні та трубчасті колодязі) можна звернутися до Ніжинського міськрайонного відділу ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» в робочі дні з 8.00 до 16.00 за адресою м. Ніжин, пл. Гоголя, 7, тел. для довідок: 7-32-73; 7-14-77.

Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах чиста, прозора, без запаху, звичайна за смаком.
Пам’ятайте про вплив нітратів та будьте небайдужі до свого здоров’я.
Категорія: Санітарно-освітня робота | Додав: sanepidem (31.05.2022)
Переглядів: 16 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу

Copyright MyCorp © 2022
Хостинг від uCoz